Будь - яке мистецтво є наслідуванням природи
«NODUS» – інноваційний центр нейрореабілітації, представник медицини ІІІ тисячоліття

«NODUS» – інноваційний центр нейрореабілітації, представник медицини ІІІ тисячоліття

04.06.2018

На фото: Олександр Кулик, лікар-нейрохірург вищої категорії, лікар функціональної діагностики, кандидат медичних наук, директор Науково-практичного центру нейрореабілітації «Нодус», автор патентів і власних методик, опублікованих наукових праць, учасник та доповідач престижних міжнародних та всеукраїнських конференцій, з’їздів і конгресів, нагороджений медаллю «За жертовність і любов до України», відзнакою МО України, медаллю «За сприяння Збройним Силам України», відзнакою «За благодійність» Всеукраїнського об`єднання «Країна», вищою відзнакою волонтера «Волонтерський хрест».

Історія створення Науково-практичного центру нейрореабілітації «Нодус», хоча і має стартову точку відліку часу, що датується 28 жовтня 2008 року, проте починалася з далекого 2001 року.
Саме в стінах Житомирської обласної клінічної лікарні ім. О.Ф. Гербачевського, центру нейрохірургії виникли перші ідеї створення спеціалізованої амбулаторної служби, яка б виключно займалася реабілітацією нейрохірургічних хворих на постстаціонарному етапі лікування, для забезпечення неперервності всього лікувального процесу, його оптимізації, виваженої етапності і забезпечення зворотного контролю ефективності застосованих методик. Мова йшла про адресну медичну реабілітаційну допомогу, яка комбінуючи доступні амбулаторні типи допомоги, такі як: стаціонар на дому, денний стаціонар, забезпечила б повний сучасний цикл спеціалізованої допомоги нейрохірургічним хворим: від діагностики до виходжування конкретного хворого.
Саме в той час і нами була визначена особлива суть поняття «реабілітаційний маршрут нейропацієнта».
Багато було проведено дискусій в колі колег, піднято з бібліотечних полиць і обговорено десятки різноманітних методик, способів амбулаторної реабілітації, що сфокусувало тодішні погляди на конкретних дієвих методологіях, які вже через декілька місяців віднайшли перших своїх пацієнтів.Результати були вражаючими.
Звичайно, цьому сприяв, і можливо навіть мав вирішальне значення той факт, що лікарі-нейрохірурги, які працювали на той час в Житомирському центрі нейрохірургії, були талановитими учнями своїх геніальних вчителів, чиї імена назавжди вписані в історію становлення та злету вітчизняної нейрохірургії.
Саме цим практикуючим нейрохірургам - Гордійчуку Володимиру Петровичу, Ковбасюку Богдану Петровичу, Ушакову Володимиру Гавриловичу, Ващенку Івану Михайловичу, - їхньому досвіду, їхній науковості та академічності ведення лікувальної справи ми завдячуємо нині.
Вчителями ж цих особливих нейрохірургів були: О.І. Арутюнов, А.П. Ромоданов, Ю.П. Зозуля, Г.О. Педаченко, Л.Є. Пелех, І.С. Глушкова, А.Л. Духін, Ц.М. Сорочинський, Т.С. Даниленко, М.І. Шамаєв, О.Є. Дунаєвський, П.В. Потопнін.
Тому ми не помилимося, якщо скажемо, що все це було свідченням лише одного – того, що вітчизняна школа нейрохірургів, яка почалася з Київського інституту нейрохірургії ім. акад. А.П. Ромоданова і продовжилася в його вихованцях, котрі свої набуті знання, вміння, талант хірургічної справи, гарячий науковий пошук повезли в регіони країни, створила не тільки надійний фундамент розвитку самої нейрохірургії, але і багатьох інших нейронаук, дотичних до щоденної практичної діяльності лікаря-нейрохірурга.
Доказом саме цьому є реабілітаційна концепція «NODUS», а також ми – колектив центру – учні вже своїх вчителів, учні фундаторів академічної нейрохірургії та суміжних нейродисциплін – Зозулі Юрія Панасовича, Педаченка Євгенія Георгійовича, Цимбалюка Віталія Івановича, Ромоданова Сергія Андрійовича, Поліщука Миколи Єфремовича, Шамаєва Михайла Івановича, Орлова Юрія Олександровича, Троша Рустема Меметовича, Вєрбової Людмили Миколаївни, Лісяного Миколи Івановича, Чіпкого Леонарда Петровича, Чеботарьової Лідії Львівни, Степаненко Ірини Володимирівни, Главацького Олександра Яковича, Семенової Віри Михайлівни, Кулікова Дмитра Васильовича, Робака Олега Петровича.
Однак, це далеко не всі імена, з тих славетних лікарів, науковців, які ділилися з нами своїми ідеями, які сіяли в нас свої переконання та здобуті істини реалістичної нейрохірургії, звертали нашу увагу на її проблематику і протиріччя, на прогноз нейрохірургічних хворих в умовах відсутності належного етапу пост стаціонарної (реабілітаційної) медичної допомоги.
Крім того, хочеться пригадати Хмельницького Геннадія Владиславовича, Кондратюка Василя Вікторовича, Самбора Володимира Кузьміча, Кєворкова Георгія Андрійовича, Оніщенка Петра Михайловича, Радіонова Олександра Георгійовича, Болюха Андрія Сергійовича, Мироняк Людмилу Анатолієвну, Вітриховську Олександру Михайлівну, які допомагали сформувати бачення потреб нейрохірургічних хворих після операції.
Щоденні робота і навчання в колективі Інституту нейрохірургії ім. А.П. Ромоданова АМНУ з 2002 року по 2008 рік визначили пріоритетні та осьові напрямки реабілітаційної концепції нашого центру, яку ми почали практично реалізовувати з жовтня 2011 року.
Додавши технологічності нашим намірам, озброївши методики інноваційними надточними комп’ютеризованими комплексами діагностики та реабілітаційного лікування, що використовуються у провідних клініках світу, перейнявши деякий досвід у фахівців аналогічних установ Японії, Німеччини, США, ми здобули гідне продовження ідей наших вчителів, ми здобули можливість відновити довіру громадян України до вітчизняної медицини, і довести, що результативна медицина в Україні є і вона представлена діючими центрами охорони здоров’я, і більше того – разом з партнерами, суміжними закладами, Інститутами охорони здоров’я, Інститутами державної влади змінити парадигму щодо стаціонарної і амбулаторної спеціалізованої нейрореабілітаційної допомоги хворим з ураженнями центральної та периферичної нервової системи.
На той момент ми мали сильний та стійкий емоційний посил, сьогодні ми маємо інноваційний центр нейрореабілітації, який став представником медицини ІІІ тисячоліття.
Що потрібно було для цього зробити? Потрібно було працювати,щоденно та наполегливо. А ми є фанатами професійного лікування. Тому що саме професіоналізм поруч з порядністю та надійністю становлять основу довіри пацієнтів. Ми використовуємо інтелектуальний потенціал кожного працівника Нодусу, маючи найглибшу фундаментальну базу унікальних ідей і підходів вітчизняних та світових нейрофізіологів, неврологів, нейрохірургів. Ми маємо в своєму арсеналі високі технології, багатовекторні розробки та прикладні досягнення, доступні нам в кожному відрізку часу. Але цього недостатньо для звершення революції в сучасних умовах. Для цього потрібна команда! Тому в Нодусі існує мультидисциплінарний підхід та командна робота. У нас є свій девіз, слоган, концепція, політика і стратегія. Є своя динамічна і автономна структура, автентична форма і відчутне представництво у сфері нашої прикладної практики.
Створено бренд NODUS®, НОДУС, який увібрав в себе від цього слова всю повноту і сутність, бо «nodus» в перекладі з латинської - вузол, місце, де перетинаються і сходяться головні шляхи, місце скупчення, зосередження важливого, структура, що все зв’язує воєдино. Нам вдалося зв'язати найважливіше в нейрореабілітації для ефективної реалізації Концепції "NODUS" на всіх етапах у відповідності до очікувань наших пацієнтів. Це досягається завдяки механізації процесів відновного лікування спеціалізованою технікою, тренажерами з біозворотнім зв’язком, комп’юте­ризованими комплексами механотерапії, портативними системами кінезотерапії, які використовуються в провідних клініках Світу. Саме наша Концепція реабілітації передбачає повний цикл медичного втручання: від діагностики до виходжування конкретного хворого задля досягнення високої якості його життя.
На сьогодні клініка має стаціонари, з можливістю диференційованої нейрореабілітації та проведення оперативних втручань, відповідне оснащення для діагностики, реабілітації та відновного лікування хворих з ураженнями й функціональними розладами центральної і периферичної нервової системи, спеціалізований медичний автотранспорт, оснащений мобільною діагностичною та медичною апаратурою. Наші спеціалізовані медичні бригади мають виїзди з метою діагностики та перевезення тяжких нейрохворих по всій Україні та країнах ближнього зарубіжжя.
За 2017 рік до НПЦНР «Нодус» звернулося 3206 хворих з неврологічною та нейрохірургічною патологією. Було розроблено та впроваджено 242 індивідуальних програм реабілітації. Кожен день з життя пацієнта нашого центру насичений заняттями та процедурами для досягнення максимальної ефективності від нейрореабілітації, вико­ристо­вуючи роботизовані комплекси та компю’те­ри­зо­вані пристрої з біологічно-зворотнім зв’язком (Biodex®4 pro, Armeo®Spring), а також механізовані системи: пристрої для ранньої реабілітації (CPM терапія), система кінезотерапії REDCORD®, пристрій для вертикалізованої реабілітації BalanceTrainer®, безінерційна бігова доріжка EN-Mill®, тренажер для функціональної терапії верхніх та нижніх кінцівок для пацієнтів з порушенням функцій опорно-рухового апарату MOTOmed®, мультифункціональне ліжко з системою зважування з функцією латеральної терапії, пристрій екстракорпоральної ударно-хвильової терапії MASTER-PULS®MP 200.В структуру занять в центрі входять: заняття в комплексі віртуальної зорової реальності (SONY®) з біологічно-зворотнім зв`яз­ком та холтер-ЕЕГ моніторингом, нейроакустичне програмування, електрична стимуляція серединних нервів, заняття з розвитком вертикалізаційної ходьби, логопедичні заняття, ерготерапевтичні та психотерапевтичні сеанси (включаючи му­зи­ко­терапію), дзеркалотерапія, водолікування, широкий спектр фізіотерапевтичних процедур, ЛФК, сеанси мануальної терапії, електроміостимуляція тощо. 
На високому технологічному рівні в центрі представлені нейроелектрофізіологія та нейрофункціональна діагностика. Ми маємо в оснащенні унікальну екрановану кабіну, яка створена для точного вивчення біоелектричних властивостей головного мозку за допомогою 24-х канального комп’ютеризованого електроенцефалографа BRAINTEST® (DX-system), асоційованого з системою оцінки зовнішнього дихання SPIROCOM® та професійним відеомоніторингом. Для стимуляції центральної нервової системи широко використовується лікувальна ритмічна транскраніальната трансвертебральна магнітна стимуляція. Високотехнологічний діагностичний потенціал кабінету нейроелектрофізіології створюють апаратні комплекси, які працюють в асоційованому і роздільному режимах. Це - надточний цифровий електронейроміограф останнього покоління "Нейрософт"®, Нейрон-Спектр-4 "Нейрософт"®, найсучасніший апарат транскраніальної магнітної стимуляції Нейро-МС/Д "Нейрософт"® та діагностичний комплекс для реєстрації ЕЕГ/ ПСГ "Нейрон-Спектр-СМ" з програмою добового моніторуваня "Нейрософт"®.
Також з метою подолання патологічних установок кінцівок використовуються індивідуально виготовлені ортези. Серед останніх виробів слід зазначити екзоскелет бійця АТО, який проходить реабілітацію в нашій клініці в рамках Благодійного проекту для бійців АТО «NODUS». 
Так, в нашому центрі донині діє програма безкоштовної реабілітації поранених в зоні АТО військовослужбовців та добровольців. Незважаючи на зростаючу кількість противників благодійності в Україні, тотальної зневіри, спотворення інформації ззовні, ми продовжуємо знаходити власні ресурси на Благодійний проект, щоб допомогти тим, хто колись став на захист нашої держави та дав нам й нашим сім`ям досі жити на рідній землі. Наразі, свою заяву на консультацію, огляд, можливу реабілітацію в Нодусі подали більше 690 бійців АТО! Але ми не здаємося та йдемо разом з Героями України. Для підтримки пацієнтів проводяться бесіди з військовими капеланами, які, несучи Слово Боже, втілюють віру в одуження. 
Підтримувати Благодійний проект для бійців АТО «NODUS» котрий рік поспіль нам допомагають волонтери та українські діаспори з різних куточків Світу. Саме завдячуючи їх стійкій патріотичній позиції та бажанню допомогти, тяжкоуражені бійці мають можливість проходити відновне лікування в нашій клініці.
Колектив центру постійно приймає участь у різних заходах, несе соціальну місію. Нодус щодня втілює свою філософію. Маючи навіть найсучасніше обладнання, неможливо досягнути результатів без командного духу. «Однією рукою вузла не зав’яжеш»! Йдучи коридорами клініки, Ви відчуєте особливу атмосферу, дух Нодусу. Заходячи до кожного кабінету, Ви побачите індивідуально облаштовані робочі місця, але поєднані однією лінією. І справа не лише в корпоративній культурі нашого центру, справа в єдності мислення команди, в суцільності процесів, що відбуваються всередині. Саме завдяки професійній команді можливо досягти таких результатів. І пацієнти це відчувають, навіть у стані порушеної свідомості. 
Ми продовжуємо йти далі, незважаючи на важкі часи! Ми продовжуємо допомагати тяжким хворим, професійно зростаючи щодня! Ми продовжуємо розвивати нейрореабілітацію в Україні, через усі інформаційні та інші перепони! Команда Науково-практичного центру нейрореабілітації «Нодус» із вірою не зупиняється на шляху!
Сьогодні ми продовжуємо писати історію Нодуса. В ній – імена наших пацієнтів, як тих, що нині живі, так і тих, які так і не дочекались сьогоднішнього дня. В ній – імена інвесторів, меценатів проекту «NODUS», які повірили нам і відважились на цей проект в ім’я чогось більшого, аніж бізнес. В ній - імена членів наших сімей, які чекають нас дома, які важко і болісно переносять дефіцит нашої уваги, дефіцит нашої присутності. В ній – імена окремих представників державної влади, які незважаючи на законодавчі розбіжності і складність впровадження, віднайшли механізми і посприяли становленню центру, його офіційно-юридичної складової.

Джерело:  http://imena.mk.ua/?077/08


Донині в Нодусі діє Благодійний проект реабілітаційного лікування поранених в зоні АТО військовослужбовців та добровольців
Постковідна
нейропсихологічна реабілітація
УВАГА!
Відвідувачам та пацієнтам!